Titulinis Naujienos

MITA kviečia teikti pasiūlymus dėl inovatyviojo produkto sukūrimo

2017 / 03 / 14

Ar žinote apie visuomenės (jos dalies) ar valstybės institucijos poreikį sukurti tokį produktą, kurio nėra rinkoje arba esantis rinkoje, neatitinka poreikių? Tuomet Jūs turite galimybę inicijuoti tokio inovatyvaus produkto sukūrimą ir prisidėti prie šalies gerovės.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kviečia Jus siūlyti savo idėją dėl inovatyviojo produkto, kuris būtų naudingas mūsų valstybei, tenkintų visuomenės ar jos grupės lūkesčius ir spręstų šios dienos problemas.

Idėjas galite pateikti Ikiprekybinių pirkimų bankui iki 2017 m. balandžio 19 d.

Iš visų pateiktų idėjų MITA atrinks geriausią idėją ir ją įgyvendins 2017-2018 metais. Idėja bus įgyvendinama ikiprekybinių pirkimų būdu. 

IKIPREKYBINIŲ PIRKIMŲ BANKAS

Plačiau apie ikiprekybinius pirkimus 

Geriausias idėjos autorius bus paskatintas ir apdovanotas!!!PAPILDOMA INFORMACIJA APIE IKIPREKYBINIUS PIRKIMUS

Ikiprekybiniai pirkimai – kas tai?

Ikiprekybiniai pirkimai – tai valstybės užsakymai mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veiklai vykdyti. Taikant šį pirkimo būdą yra sprendžiamos visuomenei aktualios problemos įvairiose srityse tokiose kaip sveikatos apsauga, atliekų tvarkymas, energijos vartojimas, saugus eismas, krašto apsauga ar kitose. 

Pirmieji užsakymai Lietuvoje

Lietuvoje ikiprekybiniai pirkimai reglamentuoti remiantis geriausia užsienio valstybių praktika. Ikiprekybinį pirkimą Lietuvoje vykdo perkančioji organizacija - viešojo sektoriaus institucija, įstaiga ar įmonė, kurios poreikius atitinkančių produktų nesama rinkoje ir sukurtas rezultatas tenkintų visuomenės poreikius. Ekspertinę pagalbą jai teikia koordinuojanti organizacija – Mokslo, technologijų ir inovacijų agentūra (MITA).

Ikiprekybiniuose pirkimuose norinčios dalyvauti įmonės ar mokslo ir studijų institucijos – dalyviai, turės pateikti savo pasiūlymus reikiamai MTEP paslaugai atlikti.

Visas pirkimo procesas skaidomas į keletą etapų: pirmiausia kuriama inovatyvaus produkto koncepcija (I etapas), pagal ją gaminamas prototipas (II etapas) ir galiausiai – bandomoji produkto partija (III etapas). Su kiekvienu etapu pirkime dalyvaujančių dalyvių kiekis mažėja (pvz. 4 à3 à 2), kadangi etapo metu vyksta ekspertinis sukurtų produktų vertinimas, o paslaugų teikimo sutartys kitam etapui pasirašomos tik su geriausius rezultatus pasiekusiais dalyviais. Ikiprekybinių pirkimų procesas trunka apie 2,5 metų.

Užsienio valstybių praktika

Pirmaujančios šios srities šalys Europoje – Jungtinė Karalystė ir Nyderlandai. Jose ikiprekybinio pirkimo būdu jau sukurta ne vienas inovatyvus produktas: nuo specialios kraujo donorų kėdės, dėl technologijų leidžiančios sklandžiau ir patogiau paimti donorų kraują, gestais paremtos bendravimo sistemos, padedančios negalią turintiems žmonėms naudotis mobiliosiomis technologijomis iki skaitmeninės užtvankos projekto, kurio metu sukurti sprendimai dabar saugo Nyderlandus nuo potvynių.

Įdomus ES 7-osios bendrosios mokslinių tyrimų ir inovacijų programos projektas šiuo metu vykdomas net keleto Nyderlandų ir Danijos miestų užsakymu: sukurtas pagyvenusių žmonių asistentas robotas LEA (angl. Lean elderly asisstant), padėsiantis senyviems žmonėms ilgiau išlikti savarankiškiems ir patiems tvarkytis namuose. Iš pirmo žvilgsnio atrodantis kaip moderni vaikštynė, robotas turės ne tik funkcinius patobulinimus, bet ir integruotų technologijų dėka įsimins aplinką, daiktus, net žmonių veidus bei individualų savininko dienos režimą. Tai ženkliai turėtų palengvinti pagyvenusių vienišų žmonių buitį – robotas ne tik padės judėti, pernešti įvairius daiktus, bet ir primins, kada išgerti vaistus ar pavalgyti.

Inovatyvūs produktai sukurti ikiprekybinių pirkimų būdu - užsienio valstybių pavyzdžiai

  • LEA (Lean elderly asisstant) – pagyvenusių žmonių asistentas (robotas) (Danija, Nyderlandai)
  • Kraujo donorų kėdė (Jungtinėje Karalystėje)
  • „Talon“ robotai skirti kariniams veiksmams (JAV)
  • E-knygos platforma (Belgija)
  • Gestais paremta bendravimo sistema Making Waves“ (Jungtinė Karalystė)
  • Skaitmeninė užtvanka (Nyderlandai)
Informacija atnaujinta 2017-03-28

Grįžti atgal